تحلیل بازیسواد رسانه ای

shadow Fight 3 شاهکاری در سبک مبارزه

از ویژگی‌های بارز این بازی که در همان ابتدا برای شما مشخص می‌شود، امکان طراحی کاراکتر اصلی بنا به سلیقه خودتان است، ویژگی‌ای که کمتر در بازی‌های این پلتفرم دیده می‌شود.
در بخش اصلی شما در نقش یک سرباز از یکی از سه قبیله یعنی شوالیه نینجا و یا سامورایی هستید که در حال گذراندن و آموزش در یکی از کمپ‌های آموزشی می‌باشید و در واقع یک برگزیده، کسی که سرنوشت جنگ این سه قبیله را مشخص خواهد کرد و به درگیری‌های آنها برای به‌دست‌آوردن قدرت سایه‌ها و کنترل آن پایان خواهد داد.
علاوه بر گیم‌پلی و چالش اصلی بازی چالش‌های دیگر روزانه هفتگی و ماهانه و علاوه‌برآن میدان مبارزه آنلاین نیز وجود دارد که برخی از آنها نیز از داستان محوری تهی نبوده، و این‌گونه یک فضای غنی از مأموریت‌های مختلف برای گیمر فراهم شده و باعث می‌شود هیچ‌وقت حوصله‌تان سر نرود.

نبرد سایه

بازی Shadow fight  و یا نبرد سایه در سال ۲۰۱۷ برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ios توسط استودیوهای nekki و action  and fithting games     در ژانر  RPG نقش‌آفرینی برای گروه‌های سنی ۱۰ سال به بالا طراحی و در نسخه سوم خود به بازار عرضه شد بازی‌ای که توانسته مخاطبین سخت پسند این سبک از بازی با بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود راضی کند و به یکی از معیارهای سنجش در این سبک تبدیل شود.

بازی Shadow fight  و یا نبرد سایه در سال ۲۰۱۷ برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ios توسط استودیوهای nekki و action  and fithting games     در ژانر  RPG نقش‌آفرینی برای گروه‌های سنی ۱۰ سال به بالا طراحی و در 3 نسخه راهی بازار شد، بازی‌ای که توانسته مخاطبین سخت پسند این سبک از بازی با بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود راضی کند و به یکی از معیارهای سنجش در این سبک تبدیل شود.
بخش گیم پلی و داستان بازی
از ویژگی‌های بارز این بازی که در همان ابتدا برای شما مشخص می‌شود، امکان طراحی کاراکتر اصلی بنا به سلیقه خودتان است، ویژگی‌ای که کمتر در بازی‌های این پلتفرم دیده می‌شود.
در بخش اصلی شما در نقش یک سرباز از یکی از سه قبیله یعنی شوالیه، نینجا و سامورایی هستید که در حال گذراندن و آموزش در یکی از کمپ‌های آموزشی می‌باشید و در واقع یک برگزیده، کسی که سرنوشت جنگ این سه قبیله را مشخص خواهد کرد و به درگیری‌های آنها برای به‌دست‌آوردن قدرت سایه‌ها و کنترل آن پایان خواهد داد.
علاوه بر گیم‌پلی و چالش اصلی بازی چالش‌های دیگر روزانه هفتگی و ماهانه و علاوه‌برآن میدان مبارزه آنلاین نیز وجود دارد که برخی از آنها نیز از داستان محوری تهی نبوده، و این‌گونه یک فضای غنی از مأموریت‌های مختلف برای گیمر فراهم شده و باعث می‌شود هیچ‌وقت حوصله‌تان سر نرود.
 روند مبارزه در بازی نیز بسیار ساده است، در یک طرف صفحه شما حرکات خود در جهات چهارگانه را کنترل می‌کنید و در طرف دیگر انواع حمله اعم از حرکات دست‌وپا، پرتاب خنجر از همه مهم‌تر احضار قدرت سایه که قوی‌ترین ضربات شما در این حالت صورت می‌گیرد وجود دارد، نکته جالب این است که به نسب سلاح‌های مختلف اعم از شمشیر و نیزه و خنجرهای پران و… حملات شما کاملاً متفاوت است و شما با جهانی از حرکات رزمی روبه‌رو هستید که می‌توانید به‌واسطه ابتکار و نبوغتان حرکات خود را انتخاب و از آنها استفاده کنید.
سیستم امکانات بازی نیز به دو بخش تقسیم می‌شود:
در بخش اول زره و ادوات مبارزه وجود دارد، شما در پایان مبارزه علاوه بر پول و مقداری جم که در بازی‌ها معمول هست، غنیمت‌های دیگری مثل زره و ادوات را به دست می‌آورید، باید دانست که هر کاراکتر می‌تواند از 4 نوع ادوات امکانات یعنی زره، کلاه‌خود، سلاح اصلی و سلاح فرعی (پرتابی) را حمل و استفاده کند که دارای یک نقش اصلی در کنار تکنیک‌های مبارزه شما در رسیدن به پیروزی می‌باشند. زره و ادواتی که ممکن است از هر یک از تمدن‌های شوالیه نینجا و یا سامورایی باشد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به طور مثال سلاح‌های شوالیه از نظر حرکت کند هستند اما آسیب‌پذیری آنها به‌قدری زیاد است که می‌توانید با چند حرکت دقیق دشمن خود را از پای در بیاورید و در مقابل سلاح‌های نینجا علی‌رغم اینکه از این خصیصه برخوردار نیستند، اما به‌قدری سریع هستند که باعث می‌شود شما فرصت نفس کشیدن را هم از حریف خود سلب و در کنار آن نیز سلاح‌های سامورایی با تلفیقی از این دو قابلیت وجود دارد. این یعنی ابتکار عمل کامل در دستان شماست و شما باید مسیر خود را به سمت پیروزی کشف و هموار کنید.
 همه آنچه که گفته شد در مورد سلاح‌ها بود اما در مورد زره و کلاه‌خود این نکات وجود ندارد و دقتی که در طراحی سلاح صورت‌گرفته در زره و کلاه‌خود نمی‌بینیم، در واقع همه ذره‌ها از نظر قدرت دارای ویژگی‌های یکسانی هستند و فقط شکل و طراحی آنها متفاوت است.
در بخش دوم امکانات  perk و یا مزایای نادر قرار دارد، هر سلاح و زره باتوجه‌به رده آن (معمولی، متوسط، پیشرفته، افسانه‌ای) یک تا سه نوع مزیت را می‌تواند با خود داشته باشد که در نوع خود جالب است و ویژگی‌های خاصی مثل تکنیک‌های مبارزه یا قدرت درمانگری و غیره را به سلاح و زره شما اضافه می‌کند و شما بسته به نیاز و ابتکارتان می‌توانید از آنها استفاده کنید. البته باید در نظر داشت درجه‌بندی که برای سلاح‌ها و زره‌ها گفته شد در prek ها  نیز وجود دارد.
 در کنار این‌ها نباید از ابتکاری که سازنده در سلیقه پردازی به‌واسطه امکان تغییر رنگی که برای صلاح‌ها و زره‌ها فراهم کرده غافل شد، چراکه با این کار توانسته حق انتخاب‌های بیشتری را برای مخاطب فراهم کند.
همه امکاناتی گفته شد را شما، علاوه بر جوایز مبارزه می‌توانید به‌واسطه جعبه‌های جایزه و یا تمام کردن چالش‌ها به دست بیاورید. اگر این‌ها کافی نبود و بازم شما تشنه قدرت و پیشرفت سریع‌تر بودید، پس شاید باید سری به فروشگاه بازی بزنید.
 گرافیک و صدا
علاوه بر همه مواردی که در مورد بازی گفته شد شاید بتوان بزرگ‌ترین مزیت آن را گرافیک سه‌بعدی آن دانست. گرافیکی بسیار ظریف زنده و با رنگ‌های متنوع به‌طوری‌که به‌واسطه کیفیت آن شما احساس بازی در پلتفرم‌های گرافیک محوری‌تری مثل pc و یا کنسول‌ها را مکنید و شما را از فضایی یک بازی موبایل ساده خارج می‌کند. زیبایی خارق‌العاده‌ای که چه در طراحی فضای بازی و میدان‌های مبارزه و چه در طراحی کاراکترها حرکات ضربات آنها شاهد هستیم و باعث شده این بازی با نسخه‌های قبلی‌اش از نظر کیفیت غیر قابل‌مقایسه باشد.
در کنار گرافیک بخش موسیقی نیز توانسته مخاطب را راضی کند و حس هیجان و زنده‌بودن را به‌واسطه موسیقی‌های مختلف و مناسب در بخش‌های مختلف اعم از انتخاب سلاح و حتی صدای حرکات و ضربات یا موسیقی زمینه‌ی مبارزه فراهم کند، اما در نهایت باید گفت این ظرافت و دقتی که در بخش گرافیک شاهد آن بودیم در این بخش نمی‌توان یافت.
در کنار همه مواردی که گفته شد نکته که آن بازی را منحصربه‌فرد کرده و در دیگر بازی‌های این پلتفرم نادر هست، وجود free ending  در داستان اصلی بازی است، یعنی شما می‌توانید تصمیم بگیرید که بازی چگونه به پایان برسد و همه چیز به انتخاب‌های شما در طول مسیر بازی بستگی دارد، قابلیتی که دربازی‌های دیگر پلتفرم‌ها بسیار کم دیده می‌شود، چه برسد پلتفرم موبایل که محدودیت‌های خاص خودش را دارد. فلذا در بخش داستان‌سرایی بازی این یک شاهکار محسوب می‌شود.
 البته از یک نکته نباید غافل شد و آن بسیار سخت بودن مراحل اصلی بازی است که به‌نوعی شما را به سمت استفاده از فروشگاه بازی سوق می‌دهد و این یعنی پول برای پیروزی که با حقوق گیمر تعارض دارد.
همچنین یکی از نقاط ضعف بازی را باید استفاده بیش از حد از هوش مصنوعی دانست. هوش مصنوعی در جای خود خصیصه‌ای مثبت و بسیار حائز اهمیت است، اما متأسفانه سازنده پای هوش مصنوعی راحتی به مبارزات آنلاین نیز بازکرده، جایی که شما انتظار دارید با دوستان و رقبای خود به طور زنده و آنلاین مبارزه کنید. اما در این بخش فقط طراحی کاراکتری که با آن نبرد می‌کنید، حاصل تلاش طرف مقابل شماست و حرکات سیستم مبارزه به هوش مصنوعی واگذار شده و این باعث بیش از حد مصنوعی شدن فضای بازی می‌شود و آن را از حالت رئال و تعاملی خارج کرده به‌مرورزمان باعث خستگی و دل‌زدگی مخاطب می‌شود.
با همهٔ آنچه که گفته شد، این بازی را باید یک شاهکار دانست، شاهکاری که باعث می‌شود نمونه‌های مشابه حتی قابل‌مقایسه با آن نباشد. شاید برخی بگویند یکی از خصوصیت‌های شاهکارهایی این‌گونه اعتیادآوری بالای آنهاست، اما باید گفت بعضی تجربیات ارزشش را دارند ازدست‌دادن آنها ضرر محض است، پس گوشی خود را به دست بگیرید و خود را برای تجربه یک شاهکار منحصربه‌فرد آماده کنید.

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا