تحلیل بازیسواد رسانه ای

Lords mobile تلفیقی از سه سبک دریک بازی

عنوان Lords Mobile بازی آنلاین در سبک استراتژیک است که در سال ۲۰۱۶ توسط استودیو IGG برای سنین ۷ سال به بالا در پلتفرم‌های اندروید ios و استیم عرضه شد. بازی‌ای که یکی از پردرآمدترین بازی‌ها در فروشگاه‌های مجازی بوده و تابه‌حال توانسته رکورد ۲۰۰ میلیون دانلود را برای خود ثبت کند.
گیم‌پلی و داستان بازی
در بازی‌های استراتژیک در پلتفرم موبایل عموماً به داستان بازی توجه چندانی نمی‌شود، اماlords mobile یک سنت‌شکنی کرده و سعی نموده یک داستان خوب را برای شروع بازی ارائه داده تا به ارتباط خود با مخاطب از همان ابتدا قوت بخشد.
شما در ابتدا در نقش شوالیه‌ای هستید که امپراطوری سرزمینش مورد حمله قرار گرفته و به ورطهٔ سقوط کشیده شده و هر یک از اقوام سرزمین شما الف‌ها و دورف‌ها گرفته تا پری‌های دریایی دایهٔ حکومت دارند. حال شما برای احیای آن قیام کرده و در صدد گسترش امپراطوری خود و آزادکردن مناطق اشغال شده برمی‌آیید.
در ادامه باید گفت شما شاهد یک گیم پلی به معنای واقعی کلمه، متنوع در این بازی هستید

 

که دارای تنوع چندانی نیستند

LORDS MOBILE

lords mobile معنای واقعی تنوع در سبک ها ‌
شما در ابتدا در نقش شوالیه‌ای هستید که امپراطوری سرزمینش مورد حمله قرار گرفته و به ورطهٔ سقوط کشیده شده و هر یک از اقوام سرزمین شما الف‌ها و دورف‌ها گرفته تا پری‌های دریایی دایهٔ حکومت دارند. حال شما برای احیای آن قیام کرده و در صدد گسترش امپراطوری خود و آزادکردن مناطق اشغال شده برمی‌آیید.
در ادامه باید گفت شما شاهد یک گیم پلی به معنای واقعی کلمه، متنوع در این بازی هستید. گیم پلی‌ای که، تلفیقی از سه سبک استراتژی ،ماجراجویی و کارتی میباشد.

عنوان Lords Mobile بازی آنلاین در سبک استراتژیک است که در سال ۲۰۱۶ توسط استودیو IGG برای سنین ۷ سال به بالا در پلتفرم‌های اندروید ios و استیم عرضه شد. بازی‌ای که یکی از پردرآمد ترین بازی‌ها در فروشگاه‌های مجازی بوده و تابه‌حال توانسته رکورد ۲۰۰ میلیون دانلود را برای خود ثبت کند.
گیم‌پلی و داستان بازی
در بازی‌های استراتژیک در پلتفرم موبایل عموماً به داستان بازی توجه چندانی نمی‌شود، اما lords mobile یک سنت‌ شکنی کرده و سعی نموده یک داستان خوب را برای شروع بازی ارائه داده تا به ارتباط خود با مخاطب از همان ابتدا قوت بخشد.
شما در ابتدا در نقش شوالیه‌ای هستید که امپراطوری سرزمینش مورد حمله قرار گرفته و به ورطهٔ سقوط کشیده شده و هر یک از اقوام سرزمین شما الف‌ها و دورف‌ها گرفته تا پری‌های دریایی دایهٔ حکومت دارند. حال شما برای احیای آن قیام کرده و در صدد گسترش امپراطوری خود و آزادکردن مناطق اشغال شده برمی‌آیید.
در ادامه باید گفت شما شاهد یک گیم پلی به معنای واقعی کلمه، متنوع در این بازی هستید.
 گیم پلی بازی را می‌توان به دو بخش داخل امپراتوری و جهان بازی کرد:
 بخش اول یعنی داخل امپراتوری‌، وقت شما صرفاً فقط به ساختن ساختمان‌های بازی، ارتقاء آنها و یا پرداختن به تحقیقات و به‌دست‌آوردن تکنولوژی‌های جدید ختم نمی‌شود، بلکه در کنار آن شاهد تلفیق دیگر سبک‌های بازی و گنجاندن آن در سبک اصلی بازی هستید.
در این بخش شما می‌توانید با وارد شدن به بخش پرتال در نقشه سرزمین خود، یک بازی کارتی به سبک و سیاق کلش رویال را تجربه کنید که داستان به اینجا ختم نشده و با ورود به بخش Herose تجربه بازی در سبک RPG و مبارزه تن‌به‌تن را شاهد خواهید بود.
اگر هم اینها  برای سرگرمی شما کافی نبود با فعال‌شدن بخش کلوزیوم می‌توانید پا به میدان مبارزه گذاشته و با دیگر پلیرها به نبرد گروهی بپردازید.
همچنین باید در نظر داشت که شما باید برای گسترش محدوده درون امپراتوری خود و ساختن ساختمان‌های بیشتر و جدیدتر با سپاه خود به مصاف دشمنان داخلی رفته و در نتیجه نبردهای بیشتری را تجربه می‌کنید.
 در بخش دوم یعنی جهان بازی نیز ما شاهد نبردهای متنوع وبا کلاس‌های متفاوتی هستیم که عموماً این بخش در بازی‌های سبک استراتژیک دو نوع نبرد وجود دارد: در بخش اول شما با حمله به دیگر بازیکنان به غارت آن‌ها می‌پردازید و یا  می‌توانید به‌ تنهایی و یا با کمک دوستان خود به امپراتوری‌هایی که توسط هوش مصنوعی بازی ساخته شده حمله کرده و غنیمت خود را به دست آورید. اما بخشی که در دیگر بازی‌های این سبک کمتر دیده می‌شود و به یکی دیگر از وجه تمایزهای این بازی نیز اشاره دارد، امکان حمله و نبرد غول‌ها یا با‌س‌‌فایت‌های بازی به‌ واسطه قهرمانانی هست که در بخش Herose به دست آورده‌اید که در نوع خودش جالب بوده و یک ابتکار هوشمندانه محسوب می‌شود.
سیستم امکانات و منابع:
سیستم امکانات و منابع بازی را باید به سه بخش تقسیم کرد:
 در بخش اول که مربوط به ساخت‌وساز و یا ارتقاء ساختمان‌ها و بخش تحقیقات و تکنولوژی و از همه مهتر پرورش نیروی نظامی می‌شود. شما به ۵ منبع سنگ، چوب، آهن، غذا و طلا نیاز دارید که می‌توانید آنها را در امپراتوری خود تولید و یا در جهان بازی استخراج و یا غارت کنید.
در بخش دوم نیز باتوجه‌ به مبارزاتی که به‌ واسطه قهرمانان خود انجام می‌دهید شما به منبعی تحت عنوان انرژی برای مبارزه با غول‌های جهان بازی و قلب یا شجاعت برای نبرد در بخش rpg بازی نیاز دارید.
 بخش سوم که در واقع شامل منابع و امکانات فرعی به نسبت دو بخش قبلی می‌شود، عبارت است از امتیازها برای افزایش و فعال‌سازی قدرت‌های ویژه آواتار، اشیا و آیتم‌های خاص برای ساخت زره و سلاح و دیگر ملزومات قهرمان‌ها و فرماندهان و یا  Speed up ها برای افزایش سرعت در ساخت‌وساز، تحقیقات و جمع اوری نیرو و Shieldها(سپرهای محافظ امپراطوری ضد جاسوسی) و Bossterها که افزایش‌دهنده قدرت حملات و یا سرعت استخراج منابع هستند و در نهایت الماس یا جم می‌شود.
 بخش گرافیک و صدا
 بازی از گرافیکی سه‌بعدی و کارتونی بهره می‌برد، گرافیک شاید در وهله اول به‌خاطر دوری از فضای رئال باعث دلسردی مخاطب شود، اما هر چه در بازی پیش بروید، دلنشین‌تر شده و به ظرافت و دقت‌های آن پی می‌برید. چه در فضای بازی مانند ساختمان‌ها، جهان بازی و.. و چه در طراحی کاراکترها یا نیروهای نبرد و مبارزه به‌خوبی رعایت شده و باعث شده این سبک از گرافیک، با فضای بازی به طور کامل همخوانی داشته باشد و به‌ نوعی دست سازنده را برای هر ابتکاری در هرجایی باز کند.
 در مورد موسیقی باید گفت، موسیقی در این بازی به نسبت گرافیک دارای قوت بیشتری است. موسیقی بازی به معنای واقعی کلمه بازی را زنده کرده و با موسیقی‌های مختلفِ حماسی و آرامش‌بخش در بخش‌های مختلفی مانند میدان نبرد و یا فضای ساخت‌وساز، به بازی جان بخشیده است. در کنار آن نیز سازنده تا برای کاراکترها و قهرمان‌های بازی که تعدادشان کم نیست به صداگذاری پرداخته و آنها را از قهرمان‌هایی لال به نسبت بازی‌های مشابه به قهرمان‌های زنده و پویا تبدیل کرده است و باعث شده لذت بازی دوچندان شود. موسیقی که طنین آن بعد از سال‌ها بازی برای شما تکراری نخواهد شد و شما را به وجد خواهد آورد.
نقاط قوت و ضعف
همان‌طور که بیان شد، یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این بازی تلفیقی بودن آن است به‌ طوری‌ که سازنده فقط به سبک استراتژیک معمول در این بازی‌ها اکتفا نکرده و دو سبک کارتی و همچنین RPG یا اکشن و ماجراجویی را در بازی گنجانده است تا بتواند همه سلایق را راضی کند.
در کنار آنچه که گفته شد، یکی از اشکالاتی که از جانب مخاطبین به این بازی واردشده، تبلیغات دروغین است. تبلیغاتی که سبک و سیاق بازی در آنها با آنچه که به طور واقع در بازی رخ می‌دهد، کاملاً متفاوت بوده و باعث می‌شود به‌ نوعی حس کلاهبرداری به مخاطب دست دهد.
همچنین اگر تجربه دیگر بازی‌های مشابه را داشته باشید، متوجه می‌شوید در حملات امکان ابتکار مثل آرایش نیروها و یا چگونگی حمله وجود ندارد و فقط شما به‌واسطه انتخاب قهرمانان و نیروهای خود شاهد یک نبرد کلاسیک هستید که به مذاق برخی‌ها خوش نیامده است. البته باید گفت یکی از نقاط قوت این بازی امکان حملات متناوب با تعداد بالا و در زمان کم است که این امکان فقط در این شکل از حملات به‌خوبی فراهم می‌شود.
 یکی از نکات خوب این بازی برگزاری جشنواره‌های مختلف در زمان‌های مختلف هفتگی و ماهانه است که در آنها جوایز فراوان و متنوعی قرار داده شده، تا بتوانند رضایت گیمرها را فراهم کند که شاید نشان از دست و دلبازی سازنده باشد. اما باید گفت متأسفانه به نظر سازنده فضایی در بازی ایجاد کرده است که مخاطب احساس کند در این بازی “پول یعنی همه چیز” و او را به سمت خریدهای درون برنامه‌ای می کشاند. در واقع باید گفت اصل خرید درون برنامه‌ای عملی منفی نبوده و بالاخره سازندگان بازی‌ نیاز به کسب درآمد دارند، اما اینکه سازنده به‌ نوعی با مدیریت ذهن مخاطب و ایجاد نیاز کاذب بخواهد مخاطب را به سمت پول خرج کردن برای بازی بکشاند و آن را کلید پیشرفت و پیروزی بداند، کاملاً با حقوق گیمر تناقض داشته و شاید باعث صدق تعبیر تیغ زدن مخاطبین در این بازی شود. خود این امر نیز باعث سرایت مفهوم خطرناک پول یعنی همه چیز به لایه‌های مختلف زندگی مخاطبان به‌خصوص رده‌های پایین سنی شده که طبعاً تبعات ناخوشایندی در زندگی شخصی او در پی خواهد داشت.
در نهایت باید گفت که این سبک بازی باتوجه‌ به انلاین بودن آن شاید جزء پردانلودترین سبک بازی‌های پلتفرم موبایل باشد که طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده و شاید دلیل آن عدم فاصله چندان با واقعیت در این بازی‌ها باشد، چرا که این نوع سبک موفقیت شما فقط به حضور در بازی و جهان آن ختم نشده، بلکه سیاست‌ ورزی به‌ خصوص در چتروم‌های بازی و داشتن طرح‌های مختلف برای حمله و دفاع و بدست‌ آوردن منابع و دوستان و اتحادهای قدرتمند همه‌ وهمه باعث می‌شود که همه چیز به عملکرد و ابتکار شما بستگی داشته باشد و پیروزی فقط با فشردن چند دکمه حاصل نشود بلکه در واقع این بازی‌ها شما را به تفکر و برنامه‌ ریزی واداشته و به‌عنوان یک مدیر به چالش می‌کشد.
Lords mobile یکی از معدود بازی‌هایی است که به‌خوبی توانسته این کار را انجام دهد و مطمئن باشید به معنای واقعی کلمه شما را به چالش خواهد کشید پس اگر از علاقمندان به این سبک هستید، این تجربه را از دست ندهید.

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا