تحلیل بازیسواد رسانه ای

کلاچ، رانندگی در جهانی باز

بسم الله الرحمن الرحیم
امروزه صعنت بازی سازی بسیار گسترده شده و هر کشوری مشتاق است که برای کشور خود بازی مناسب با فرهنگ و سبک و سیاق کشورش، به نمایش بگزارد و ایران نیز از این قافله عقب نمانده و سعی بر تلاش به سوی بهتر شدن و به رخ کشیدن توان بازیسازان ایرانی دارد.
کلاچ
کلاچ بازی ایرانی برای پلتفرم موبایل، در ژانر ماشینی است. این بازی که توسط استدیو نومو گیمز ساخته شده خیلی خوب در دل کودکان و نوجوانان جا باز کرده و توانسته نظرات علاقمندان را به خود جلب کند. این بازی با توجه به اینکه ایرانی بوده و باید از آن حمایت شود قطعا ایرادات و باگ هایی نیز دارد که باید رفع شود، تا دوستداران این سبک بازی بتوانند پای آن میخکوب شوند.

نکات مثبت

ایرانی، ایرانی بخر…
با توجه به ایرانی بودن بازی و متناسب بودن با فرهنگ ایرانی، در بازی حدالامکان از ماشین های داخلی استفاده شده و  ماشین هایی که یشتر در دسترس مردم در سطح شهر است به بازی اضافه شده است که واقعا وقتی این مشین هارا مشاهده می‌کنیم، بدنبال خرید و تجربه آن در سطح شهر هستید.
شما از طریق گزینه نمایشگاه، می‌توانید با ماشین ها آشنا شوید و از پیکان گرفته تا گاو ایتالیای، لامبرگینی را بخرید. برخی ماشین های درون بازی نیاز است که از طریق درگاه پرداخت آنهارا آزاد کنید و حس رانندگی را با آن تجربه کنید اما اغلب خودرو های داخل نمایشگاه را می‌توانید هم با الماس درون بازی و هم با پولی که از مسابقات، حمل بار و یا جابجایی ماشین ها از نمایشگاه ها بدست می‌آورید خریداری کنید.

گرافیک بصری خوب
از نظر بصری بازی بخوبی طراحی و ساخته شده و در ظاهر با دقت تمام به جزئیات پرداخته شده، تا مخاطب کم و کاستی نسبت به واقع این ماشین ها حس نکند و بتواند براحتی با آن انس بگیرد.

صدا گذاری مناسب
از نظر صدای بازی باید گفت، درست است که جای کار دارد ولی به خوبی توانسته رضایت را بدست بیاورد ولی همچنان نیاز به بهتر شدن رسیدن دارد. از دریفت و صدای کشیده شدن لاستیک روی آسفالت گرفته تا تصادف و حتی بوق نیز به خوبی  به آن اشاره شده که باز جای کار دارند.

فقط ایرانی!!!
با توجه به اینکه بازی ساخته داخل است و باید به تولید داخل بیشتر اهمیت دهد اما باز هم برای اینکه برخی ها تمایلی به خوردو داخلی نداشته و بدنبال ماشین های خارجی هستند، این شرکت بازیسازی تعدادی قابل توجه از ماشین های خارجی را نیز در دسترس قرار داده تا پلیر، حس کند انتخاب آزاد در خرید خودرو دارد و از تمام گزینه ها استفاده کند.

باهم رانندگی کنید
در بازی بخشی به عوان چند نفره وجور دارد که اگر با دوستان و یا آشنایان خود می‌خواهید رانندگی را به رخ یکدیگر بکشید بسیار مناسب است زیرا شما با این بخش از بازی می‌توانید به صورت جهان باز درون بازی گشت و گزار  کنید و از رقابت با یکدیگر لذت ببرید.

فضا، فضای رانندگی است!!!
شاید برایتان جالب باشد بدانید که این بازی هیچ مورد منفی اخلاقی نداشته، و فقط فضای رانندگی موجود، شما را درگیر می‌کند که این ملب بسیار مهم است که در این زمانه که دائما تخریب فرهنگی و اخلاقی زیاد شده این بازی از آن فارق است و به شدت به خانواده ها توصیه می‌شود که فرزندان خود را با آن سرگرم کنند.

نکات منفی

فقط دوتا!!!
انتظار می‌رفت که فقط محدود به دو شهر در بازی نشویم و بتوانیم با جاده ها و مپ های بیشتری آشنا شویم که خب، این یکی از نکات منفی این بازی است که فقط شما دو شهر را مشاهده می‌کنید که این مسئله باعث می‌شود پس از مدتی از ادامه بازی دلسرد شوید.

مسابقه یا حمل بار یا … !!!
انتظار می‌رفت که بازی علاوه بر این موارد ذکر شده برای کسب سکه، مراحل دیگری را نیز قرار می‌داد تا بازیکن تجربه های بیشتری در این بازی با ماشین های ایرانی و خارجی بدست آورد که واقعا در این زمینه نیاز است تجدید نظری شود.
باید دقت داشت که این شرکت بخوبی توانسته جزئیات را برساند اما این نکات نیز جای کار دارد.

گرافیک ایرانی بهتر از خارجی!!!
با اینکه حمایت از تولید داخل و یا بازی ایرانی باید دغدغه همه باشد اما در این بازی متاسفانه ماشین های خارجی چندان کیفیتی از نظر گرافیکی نداشته و حقیقتا با نمونه واقعی آن بسیار متفاوت است برخلاف ماشین های ایرانی بازی که کمتر دچار تناقض با نمونه حقیقی آن است.

کم بودن جزئیات درون شهر
علاوه بر اینکه از مپ های کمتری استفاده شده، درون بازی ماشین هایی که رفت و آمد می‌کنند بسیار کم بوده و فقط در تعدادی خودرو محدود می‌شوند که این نیز باید تغییر کرده تا خستگی و یکنواختی را از بازی بیرون کند.
همینطور ساختمان های درون بازی، از گرافیک بسیار کمی برخوردار بوده و می‌توان گفت هیچ حسی درون مخاطب زنده نمی‌کند و ارتباط مخاطب با سطح بازی کم شده و در نتیجه مخاطبان بازی کلاچ فقط به کودکان خلاصه می‌شود و نوجوانان که امروزه بدنبال گرافیک بصری هستند از آن جدا می‌شوند.

فارق از آنلاین
اگر بخواهیم بازی آنلاین انجام دهیم این بازی جایی در فضای آنلاین ندارد. متاسفانه کلاچ فقط به صورت آفلاین بوده و شما نمی‌توانید با دیگران رقابت داشته باشید(هرچند که بخش چند نفره هست) اما تجربه رقابت با غربیه ها جذاب تر است که این بازی از آن برخوردار نیست.

رقابتی نچندان نفس گیر
با اینکه بخش چند نفره می‌تواند برای گذراندن اوقات فراغت مناسب باشد اما اینکه فقط شما و دوستتان در بازی باشید همچین چنگی به دل نمی‌زند و خستگی را همچنان با خود حمل می‌کنید که این نیز نکته منفی این بازی است.

کلام آخر
هرچند بازی ایرانی به نسبت به مشابه خارجی آن جای کار زیادی دارد و باید بسیار در این قسمت، تلاش کرد اما باز همین که شما بتوانید با ماشین در داخل شهر گشت و گزار کنید و تجربه رانندگی را داشته باشید خود نکته قابل توجهی است که نسبت دیگر بازی های ماشینی ساخته بازیسازان ایرانی، این بازی را متمایز می‌سازد. علاوه بر این مورد، شما فقط ه فضای رانندگی خلاصه می‌شوید و در جهان باز بازی، به رانندگی مشغول می‌شوید که بسیار مهم است و فضای غیر اخلاقی در آن مشاهده نمی‌کنید.
خانواده ایرانی اگر بدنبال فضای مناسب و دور از مشکل اخلاقی می‌گردد حتما این بازی را برای فرزندانشان دانلود کنند تا هم حمایتی از این بازی شود هم از ایمنی فضای اخلاقی بازی، برخوردار باشند.

نمره از 10: 7

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا