تحلیل بازیسواد رسانه ای

اسپرت ماشین تا بی نهایت

ایرانی ها مدتی است که درعرصه بازیسازی قدم نهاده‌اند و در پلتفرم ها مختلفی دست به بازیسازی زده اند.

اما اگر بخواهیم از واقعیت دور نشویم همچنان نیاز به کار در این عرصه برای ایرانی ها، نیاز است و باید با همفکری و استفاده از ابزار ها به ساخت بازی ها با کیفیت خوب بپردازند تا هم تولید بازی داخلی افزایش یابد و هم مخاطب میل به بازی کردن پیدا کند.

به سراغ یکی دیگر از بازی های ایرانی می‌رویم،) Sport Car 3ماشین اسپرت 3(.

این بازی توسط گروه AngryKids Developer Team(انگری کیدز) برنامه نویسی و ساخته شده که بسیار روی این بازی وقت گذاشته اند اما هرچقدر هم ایرانی باید حمایت شود، این نکته را باید پذیرفت که جای انتقاد برای تمام بازی های دنیا وجود دارد، و این بازی از آن مستثنا نیست.

این بازی برای پلتفرم اندروید عرضه شده و با این جزئیاتی که دارد و ما در برسی خود به آن اشاره می‌کنیم توانسته مخاطبین را پای بازی نگهدارد.

نکات مثبت

بازی فراتر از بازی!

با توجه به اینکه بازی های موبایل معمولا زیاد دارای جزئیات نیستند و از طرفی جزئیات زیاد باعث بالا رفتن حجم بازی می‌شود و گاهی این بالا رفتن زیاد باب میل مخاطب نیست چراکه ایرانی بوده و مخاطب پای آن حجم نمی‌دهد.

در این بازی که با حجمی زیر 200 مگابایت در اپ کافه بازار و مایکت و… عرضه شده، جزئیات با دقت و بیش از اندازه واقعی قرار داده شده و به اهمیت این بازی می‌افزاید چرا که از شخصی سازی ضبط خودرو گرفته تا نحوه باز و بسته شدن درب های ماشین، نصب ضبط و ساب، تغییر صندلی ماشین و از همه مهم تر اسپرت کردن ماشین از چراغ جلو و عقب گرفته تا بقیه موارد همه و همه قابل تغییر بوده و شما می‌توانید به راحتی از مدل های جذاب آن که قرار داده شده استفاده کنید.

سبک های متفاوت

با توجه به حجم کم بازی و پرداختن به این همه جرئیات لازم است بگوییم، که شما در این بازی می‌توانید از مسابقه ماشین ها تا دزد و پلیس بازی و گشت و گذار آزاد در شهر لذت ببرید و دست شما در نحوه بازی کردن در این بازی، کاملا باز است و محدود به نوعی خاص نیستید.

ایرانی قشنگ تره !!!

نکته بسیار مهم در این بازی این است که اغلب ماشین های بازی و یا بهتر است بگوییم همه ماشین ها ایرانی بوده و از ماشین های خارجی استفاده نشده. شاید دلیل آن این باشد که ایرانی جماعت، ماشین ایرانی را راحت تر و دلبخواه تر اسپرت می‌کند و ماشین ایرانی جای اسپرت دارد چراکه روزانه موارد مشابه آن را در کوچه و خیابان می‌بیند.

تنوع بالا

در بازی تعداد ماشین ها به نسبت به موارد مشابه ماشین بازی های ایرانی، بسیار بالا بوده و شما با تعداد محدودی ماشی نروبرو نیستید که بتوانید بسرعت تمام ماشین های داخل گاراژ را تهیه کنید و اینکار بعث می‌شود هر چقدر هم پول دربیاورید از تنوع زیاد ماشین ها ندانید کدام را انتخاب کنید و این مورد در کمتر بازی ماشینی ایرانی به چشم می‌خورد.

 

نکات منفی

فرهنگ سازی نا مناسب

متاسفانه در بازی های ایرانی نیز ما شاهده برخی نکات غیر اخلاقی هستیم که این سوال را برای هر کسی برمی‌انگیزد که، چرا باید در بازی ایرانی این موارد باشد؟ چگونه این موارد برای بازی که از صفر تا صد آن درون ایران است موارد اخلاقی به چشم می‌خورد؟ و… .

نکته غیر اخلاقی این است که، در بازی npc یا کارکتر هایی که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، هم مرد هستند و هم زن.

نکته اینجاست که این npc های زن، پوششی غیر مناسب دارند. پوششی که فرهنگ مارا نمی‌رساند و بیشتر به غرب اشاره دارد. همینطور مدل راه رفتن این کارکتر ها بسیار غیر اخلاقی طراحی شده و همین نکته دید برخی هارا نسبت به بازی های ایرانی بر می‌گرداند.

 

بازی در محاصره باگ

با اینکه بازی ساخته شده داخل است و بسیاری به جزئیات خودروها توجه کرده اما متاسفانه از کیفیت فضای شهر زده و باگ های فراوانی در بازی مشاهده می‌کنیم. به عنوان مثال وقتی چراغ خودرو را روشن می‌کنید و مقابل دیواری قرار می‌گیرید، نور چراغ روی دیوار مقابل شما به صورت عمودی نمایش داده می‌شود در حالی که در واقع می‌بایست نور آن در نقطه ای متمرکز شود و یا زمانی که شما برای خودرو خود نوار نوری در زیر خودرو انتخاب می‌کنید، هنگام برعکس شدن ماشین، نور آن همچنان روی زمین قرار دارد، در حالی که باید هیچ نوری نباش زیرا ماشین شما برعکس شده، و نور آن در آسمان پخش می‌شود و قابل مشاهده نیست و فقط مقداری نور کم رگ به نشانه اینکه شما این قابلیت را برای خودرو در نظر گرفته اید نمایش داده می‌شود.

و دیگر باگ های موجود در بازی که باید آنهارا برای بهتر شدن برطرف کرد.

خلاقیت بالا، بدون کیفیت

همانطور که اشاره شد بازی از حزئیات بسیار بالایی برخوردار است ولی گرافیک طراحی آن فقط در بخش شخصی سازی خودرو، به چشم می‌خورد و در بقیه قسمت ها ما شاهد کیفیت پایین طراحی هستیم.

به عنوان مثال وقتی در رودخانه شهر با ماشین خود حرکت می‌کنید، هنگام عبور از آب وقتی صفحه ماشین را متمرکز بر لاستیک ها می‌کنید فاصله زیادی بین تایر خودرو و سطح زمین مشاده می‌شود که نشانه عدم پرداختن به گرافیک طراحی شده نقشه بازی است.

و یا هنگامی که با بدنه خودرو از بغل، به جایی برخورد می‌کنید آنچنان خسارتی به ماشین شما وارد نمی‌‎شود و معمولا خسارات واردی به ماشین در اسر برخورد به موانع، در جلو و عقی خودرو به چشم می‌خورد.

همینطور وقتی شما کارکتری را در اثر برخورد ماشین خود با آنها از بین می‌برید، حالت افتادن آنها یکی است، حال شما با سرعت بالا با آنها برخورد کنید و یا کم، از مقابل و یا از پشت سر.

صدای تکراری

صدای npc زن و مرد درون بازی فقط محدود به 2 صداست، یکی زنانه و یکی مردانه و دیگر صدایی شما مشاهده نمی‌کنید.(وقتی گزینه تاکسی را برای ماشین خود فعال کنید این نکته را خواهید دید)

همینطور وقتی شما با کاکترها و یا همان npcها با ماشین برخورد می‌کنید آنها به اصطلاح می‌میرند، اما نکته ما این نیست بلکه وقتی در اثر برخورد، صدایی که از این کارکترها می‌شنوید تکراری است و فقط از یک افکت صدا استفاده شده که بنظرم نیاز به تغییر دارد.

کلام آخر

بنظر پرداختن به بازی های ایرانی و معرفی آنها می‌تواند در جهت پیشرفت آنها قدمی مهم باشد، که نیاز است خیلی ها اینکار را بکنند و به پیشرفت این صنعت در ایران کمک کنند.

نکات منفی و یا انتقادات ما به معنی تخریب و یا به معنی، بد بودن بازی نیست بلکه برای پیشرفت این عرصه است ولی باید بازی سازان مراق باشند که با پرداختن به برخی جزئیات برای نشان دادن توان خود، گل به خودی نزنند.

نمره از 10: 6.5

 

 

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا